Perły, perły, perły...
W ostatnim moim poście pisałam o perłach. Uwielbiam perły i podobnie jak Chanel, noszę zarówno te prawdziwe jak i "sztuczne".
Prawdziwe to oczywiście nie tylko te naturalne, zainicjowane samoistnie, rosnące sobie dziko w małżu i wydobywane przez poławiaczy ale również i te, które powstały w wyniku celowej ingerencji człowieka, w ciało mięczaka perłorodnego. Perły te powstają w środowisku naturalnym, ale człowiek wszczepia zarodek do perłopława i tak rozpoczyna się proces powstawania perły. Muszle przebywają w zatoczkach morskich w specjalnych koszach lub klatkach na głębokości 2-6m i dojrzewają... Proces tworzenia perły trwa około 4lat.
Perły dzielimy na słodko i słonowodne. Te pierwsze można kupić w dużo bardziej atrakcyjnej cenie niż te drugie. Perły słodkowodne to perły tanie i tym samym bardziej popularne.
Znacznie piękniejsze i cenniejsze są perły słonowodne, wśród których najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami są Akoya, Tahiti i South Sea.
Mówiąc o "sztucznych" nie mam na myśli szkiełek powleczonych perłową emalią, (znanych np. jako perły - o zgrozo!!! - Majorka), ale perłę Seashell. Jest to produkt perłowy wytwarzany w Wietnamie. Tam właśnie muszle perłopławów są mielone i przetwarzane na masę perłową (skład muszli jest identyczny jak perły) z której jest ona formowana.
Ponieważ jest to wyrób człowieka, perły te charakteryzują się idealną kulistością i występują w wielu kolorach. Często ich powierzchnia pokrywana jest delikatną tęczową powłoczką, która daje piękny efekt.
Właśnie ze względu na to, że naturalne czy hodowlane perły nie występują w takich kształtach jak np. równe krople, perły seashell są ich świetnym dopełnieniem.
Dwa sznury pereł słodkowodnych, nawleczonych na jedwabną nitkę i oddzielonych od siebie supłami: jeden sznur 90cm. z perłami o mniej regularnym kształcie; drugi, krótszy o perłach bardziej okrągłych w kolorze kremowym i tradycyjnym, srebrnym zapięciu ozdobionym czterema, różowymi turmalinami.
Kolczyki srebrne z perłami seashell w kształcie kropli czy też gruszki.
Zdjęcia poniżej, pozwolą wam dokładniej przyjrzeć się strukturze pereł obu naszyjników i porównać je z perłami seashell w kolczykach:
Kolczyki to produkt Seashell.
Jak odróżnić prawdziwe perły od sztucznych?
Najprostszą metodą jest delikatne potarcie perły o powierzchnię własnych zębów. Prawdziwa perła pozostawi po sobie uczucie szorstkości a sztuczna, również seashell, nie. :0)